A sárga ruhás lány

"If you judge people, you have no time to love them." – Mother Teresa

A balinéz újév, vagyis a Nyepi

Az elmúlt pár hónapban szinte havonta ünnepelek új évet. Csak mindig különbözőeket. Más és más naptárok szerint, más és más országokban, más és más népekkel.

A Fülöp-szigeteki szilveszter után Vietnámban a kínai holdújévet ünnepeltem, most pedig a balinéz Saka naptár szerinti vagyis a hindu újév, azaz a Csend napja van Balin, a NYEPI. 1937-et írunk.

NYEPI

Ezen a napon teljes Bali szigetén leáll a közlekedés, lekapcsolják az áramot. Tilos ugyanis motort, autót és egyéb közlekedési eszközt használni. Repülő sem jár, a repteret is bezárják 24 órára. Tilos zenét hallgatni, tilos lámpát égetni, tüzet gyújtani. Tilos munkát végezni és tilos kimenni a házból. Ez a csend napja. Az újév napja. Egyes településeken erre kihelyezett őrök kísérik figyelemmel, hogy a fenti szigorú szabályokat betartják e az emberek.

Lean faluban, ahol én is lakom, ezt nem veszik ennyire szigorúan. Miután elment az őr, az emberek kimerészkedtek. A gyerekek a tengerben mártóztak, a parton játszottak, helyiek úszkáltak és az utcán csoportokba verődve játszottak, beszélgettek. 

Valóban csend van. A megszokott motorok és autók zaja nincs jelen. Az emberek a családjaikkal töltik és élvezik ezt a napot.

Ezen a napon teljes Bali csendbe burkolózik. A balinéz hinduk úgy tartják, hogy ezen a napon Bali szigete felett haladnak el a rossz szellemek és ha az emberek csendben vannak és nem mozdulnak ki, akkor olyan, mintha senki sem élne ezen a szigeten, ezért tovább állnak és senkit sem bántanak.

Ez a nap a meditációé, és a belső értékek vizsgálatáé, csakúgy mint a szeretet, kedvesség türelmesség stb.

 

OGOH OGOH

Az újév előestéjén, napnyugtakor kezdődik a ceremónia. A szertartáson áldozatokat hoznak az emberek, tradicionális táncbemutatót tartanak és gamelán zenét játszanak, tradicionális balinéz dallamokat. 

A NYEPI előtt pár nappal, héttel megkezdődik az ogoh ogoh - k gyártása. Ezek papírmaséból készült nagyon ijesztő bábok, amelyek gonosz szellemeket idéznek és amelyeket többnyire gyerekek készítenek. Minél ijesztőbb, annál jobb.

A bábot aztán bambuszból készült állványokra helyezik és körbe viszik a faluban. Az ogoh ogoh a környezetünkben élő gonosz szellemeket szimbolizálja, amelyektől meg kell szabadulnunk.  

A ceremónia végén ezeket a bábokat felgyújtják, ezzel szimbolizálva azt, hogy a gonosz szellemek távoznak a szigetről.

 

logo_kicsi.jpg

A sárga ruhás lány

Világutazó blog, nemcsak világutazóknak, nemcsak utazásról. Rita vagyok, és életvitelszerűen utazom. Ezen az oldalon érdekességeket találsz a világból, emberekről, szokásokról, furcsaságokról, gasztronómiáról. Mindenről. Bármiről.

Épp itt vagyok: 

Kövess a Facebookon is

Archívum

A sárga ruhás lány utazását az 
uniqa_logo.jpg 
biztosítja.

süti beállítások módosítása